Shakespeare Masterclass med Nadine George

Gennem de sidste 30 år har Nadine George udviklet sin egen dybtgående teknik, hvor arbejdet med stemmen i kroppen er det tekniske redskab, som skaber forbindelsen mellem lyd, følelse og ord.

Til workshoppen arbejdes der dagligt med vejrtrækningsøvelser, stemmeopvarmning både i grupper og individuelt. Der vil blive arbejdet med maskuline og feminine kvaliteter, såvel hos mænd som kvinder, og den ”sungne” vibrerende lyds kvalitet og energi vil blive forbundet direkte til arbejdet med teksten.
Efter opvarmningen begynder det individuelle stemmearbejde. Alle deltagere skal arbejde med en tekst af Shakespeare, som vil blive tilsendt straks efter bekræftelse på deltagelse, og som skal læres udenad inden kursusstart. Workshoppen afsluttes med en åben Masterclass lørdag 1. juni.

Workshoppen er for professionelle scenekunstnere, der tidligere har modtaget undervisning af Nadine George

Underviser Nadine George er en international anerkendt stemmelærer med over 30 års undervisningserfaring. Hun er uddannet skuespiller på Central School of Speech and Drama. 

Efter 15 år med skuespiller og stemmepædagog Roy Hart og hans Teater, har hun udviklet sin egen teknik, som har vundet større og større indpas hos professionelle skuespillere, instruktører og talelærere i bl.a. England, Frankrig, Sverige, Danmark, Færøerne, Norge og Island. Hun har bl.a. undervist på Statens Teaterskole, Odense Teaters elevskole og Luleås Teaterskole i Sverige.

I juli 2008 modtog Nadine en æresdoktorgrad i dramaturgi fra The Royal Scottish Academy of Music and Drama i Glasgow for hendes arbejde for kunstarterne og livslange indsats i arbejdet med den menneskelige stemme på internationalt niveau.

Læs mere om Nadine George: www.voicestudiointernational.com

Kurset udbydes i samarbejde mellem Forsøgsstationen og DSF Studio

Dato: 27. - 31. maj (m. åben masterclass 1. juni)
Tidspunkt: kl. 10 -16
Sted: Forsøgsstationen, Søndre Boulevard 81, 1720 København V.
Antal deltagere: 12
Tilmeldingsfrist: 19. april
Pris: Medlemmer af Dansk Skuespiller Forbund 1750 kr. Øvrige 2200 kr.

Lørdag den 1. juni afholdes åben Masterclass kl. 12 til kl. 14

Ved tilmeldingen sendes en kort motivation til mail@forsoegsstationen.dk

 

Det sceniske nærvær

Vi søger på Forsøgsstationen en sammenhængende træningsform, hvor krop og stemme er et integreret hele, som ikke opdeler scenekunstnere bag faggrænser.

Vi ønsker en træning, hvor vi undersøger og udforsker hele performerens potentiale med fokus på det sceniske nærvær. Det er baggrunden for, at vi har inviteret Nadine George til at holde denne workshop.